Reikšmingai pastaruoju metu besiplečianti Marijampolės Laisvoji ekonominė zona (LEZ) tampa vis patrauklesnė potencialiems investuotojams. LEZ valdymo bendrovė šiuo metu siūlo beveik 10 hektarų teritoriją į šiaurę nuo UAB „Lietuvos cukrus“ fabriko. Šiame plote visiškai įrengti inžineriniai tinklai ir kita infrastruktūra, yra galimybės plėtoti geležinkelio vėžę, atitinkamai gerinant čia įsikuriančių įmonių pasiekiamumą.
Gatvė, pradedanti miesto šiaurinį aplinkkelį
Marijampolės LEZ yra įsikūrusi greta tarptautinių magistralių ViaBaltika ir Rail Baltika.
Pagal Bendrąjį Marijampolės miesto plėtros planą, industrinėse teritorijose, esančiose miesto šiaurėje, papildomai Marijampolės LEZ operatoriaus suprojektuotas ir ruošiamas dar vienas, daugiau kaip 12 hektarų LEZ sklypų masyvas. Jis bus parengtas investuoti kitapus kelio Nr. 2626, šalia čia jau sėkmingai dirbančių gamyklų, kurias valdo bendrovės „Dovista“ ir „Juodeliai“. Sklypų masyvus jungs tiesiama C kategorijos gatvė, tapsianti svarbia miesto viešojo susisiekimo linija. Pagal koncepciją, suderintą su Lietuvos automobilių kelių direkcija, ši transporto arterija turėtų būti sujungta su Gamyklų g. ir Vasaros g. sankryža bei suformuoti Marijampolės miesto judrų šiaurinį aplinkkelį, kuris sujungs magistralę „Via Baltika“ ir kelią Marijampolė-Prienai-Vilnius. Greta Marijampolės LEZ vystomas šis Marijampolės miesto aplinkkelis sudarys galimybę srautams tiesiai nuo ViaBaltika ir RailBaltika magistralių judėti ne tik Varšuvos, Klaipėdos, Helsinkio kryptimis, bet ir link Vilniaus arba link kitų Lenkijos-Lietuvos pasienio kirtimo punktų.
Minėtoje aplinkkelio gatvėje, greta Marijampolės LEZ bus įrengta žiedinė sankryža. Artimiausiu metu planuojama skelbti jos statybos viešąjį konkursą. Techninį projektą parengė ir perdavė tolimesniam savivaldybės administracijos vystymui LEZ Valdymo bendrovė.
Pasiteisinanti strategija
Marijampolės LEZ valdymo bendrovės direktorius Simonas Petrulis, dalindamasis įžvalgomis pastebi, kad, įvertinus rinkos poreikius, artimiausiu metu ruošiamasi papildyti Marijampolės ir Lietuvos regionų nekilnojamojo turto paslaugų spektrą tipinėmis gamybinėmis patalpomis, kurios bus nuomojamos vidutiniams ir smulkesniems investuotojams.
Svarbus bendradarbiavimas su savivaldybe
Tiek Lietuvos, tiek kitų valstybių praktika rodo, kad būtina sąlyga, siekiant konkuruoti pritraukiant naujus industrinius investuotojus, yra jiems parengti sklypai su visa infrastruktūra. Būtent dėl šios priežasties, žinoma, kartu su patogia Sūduvos sostinės geografine padėtimi, UAB „Dovista“ pasirinko Marijampolę. Savivaldybės meras Povilas Isoda, taryba ir administracija, svarstydami klausimus ir pasiūlymus, pasižymi dinamiškais, ilgalaikiais bei įžvalgiais sprendimais, naudingais ne tik miesto, bet ir viso regiono ekonominei raidai.
Savo ruožtu Marijampolės LEZ Valdymo bendrovė yra viešojo ir privataus bendradarbiavimo pagrindu įsikūręs nepolitinis ir strategiškai ilgalaikis, regiono ekonominę plėtrą skatinantis partneris, kuris organiškai bei tvariai evoliucionuoja.
1 2OO naujų darbo vietų
Marijampolės LEZ veiklos rodikliai visiškai atitinka su Ekonomikos ir inovacijų ministerija sutartą investicijų bei naujų darbo vietų kūrimo planą, jo įgyvendinimo nuoseklų etapiškumą. Pasak S. Petrulio: „Iki 2027 metų Marijampolės LEZ aplinkoje turėtų būti sukurta nuo 1000 iki 1 200 naujų darbo vietų“.
LEZ teritorijoje šiuo metu veikiančioje bendrovės „Dovista“ gamykloje dirba 342 darbuotojai. Šių metų pradžioje įmonė informavo apie 5,5 mln. eurų investicijas į gamybinės įrangos atnaujinimą ir dar papildomų 250 naujų darbo vietų sukūrimą per keletą ateinančių metų.
Socialiai atsakinga įmonė
UAB „Dovista“ generalinio direktoriaus Karolio Jonaičio teigimu, jo vadovaujama įmonė yra socialiai atsakinga tarptautinės daniškos verslo įmonių grupės dalis, kuri rūpinasi ne tik savo darbuotojų gerove, bet ir Marijampolės savivaldybės aplinkos tobulinimo sprendimais. Langų ir durų gamintojai aktyviai prisideda prie Laisvalaikio oazės Marių parko saloje įkūrimo. Šiam projektui įgyvendinti kompanija skyrė 403 tūkst. eurų, likusią sumą investuos Marijampolės savivaldybė.
Šiais metais bus ruošiama visa reikalinga dokumentacija, kitąmet prasidės infrastruktūros įrengimo darbai, o baigti projektą planuojama iki 2024 metų birželio, tačiau tikimasi, kad realus įgyvendinimo terminas gali būti ateinančių metų pabaiga.
Išsiskiria gerais rodikliais
Marijampolės LEZ įmonės 2021- aisias metais sumokėjo beveik 1,3 milijono eurų mokesčių SODRAI. Lyginant su kitomis šalies mažosiomis laisvosiomis ekonominėmis zonomis, Marijampolės LEZ valstybinio socialinio draudimo įmokų, vidutinio darbo užmokesčio ir darbuotojų skaičiaus rodikliai yra vieni geriausių.
MARIJAMPOLĖS LEZ PATRAUKLUMAS INVESTUOTOJAMS IR REIKŠMĖ REGIONUI
2022 02