2023 11
NAUJAS MARIJAMPOLĖS LEZ ETAPAS: GREITESNIAM INVESTUOTOJŲ ĮSIKŪRIMUI – GAMYBINIAI PASTATAI
10-mečio slenkstį minanti Marijampolės laisvoji ekonominė zona (MLEZ) žengia į naują vystymosi etapą – statys gamybinės paskirties pastatus. Juose galės ypač greitai įsikurti aukštesnės ir vidutinės pridėtinės vertės produkciją planuojantys gaminti nauji investuotojai, kurių tikslas – fokusuotis į savo gamybos verslą, bet ne į pastatų projektavimą, NT vystymą ir kitas statybos veiklas. Vienam pirmųjų MLEZ pastatui jau gautas statybos leidimas, o rangos darbus planuojama pradėti kitų metų pradžioje.
„Investuotojams nuomai planuojame pasiūlyti ne plyną lauką, o iki rakto įrengtą gamybinės paskirties pastatą, kurį su laiku galėsime pritaikyti prie konkrečių investuotojo poreikių, – pasakoja Simonas Petrulis, Marijampolės LEZ generalinis direktorius. – Taip sukursime žymiai didesnę MLEZ kuriamų paslaugų pridėtinę vertę ir investuotojui, ir mums, kaip šios teritorijos plėtotojams. Ateityje palaipsniui planuojame pasiūlyti daugiau tokio ar net didesnio ploto gamybinės paskirties pastatų nuomai.“
Daugiau pridėtinės vertės pagal 3P partnerystės modelį
Aukščiausio energinio efektyvumo A++ klasės vieną pirmųjų gamybinio pastato statybos projektą dalinai finansuoja UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pagal skatinamąją finansinę priemonę „Tipinės gamybos paskirties pastatų laisvosiose ekonominėse zonose, pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose įrengimas“. Projektas finansuojamas INVEGOS Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.
Anot S. Petrulio, tai, ką dabar daro MLEZ, yra didžiausia LEZ valdymo bendrovės teikiama pridėtinė vertė investuotojui: pasiūlyti nuomai jau pastatytą gamybinį pastatą su pilnai sutvarkytais inžineriniais tinklais, kietos dangos privažiavimais, automobilių bei dviračių stovėjimo vietomis ir elektromobilių įkrovimo stotelėmis. Be to, projekte suplanuota įdiegti sumanius energetikos įrenginių valdiklius, pastatyti saulės elektrinę, kurios gaminama elektros energija bus naudojama pastate. Su ypač palankiai MLEZ plėtrą vertinančia Marijampolės miesto savivaldybės administracija aptariami net tokie klausimai, kaip visuomeninio transporto maršrutų derinimas pagal investuotojo poreikius, viešųjų gatvių ir žiedinių sankryžų plėtra, miesto elektros pastočių ir jų galios būsimieji didinimo poreikiai, pėsčiųjų ir dviračių takų integralumo klausimai.
Marijampolės vizija – 3M plėtra
„Marijampolė – vidutinis Lietuvos industrinis miestas, kuriame aukštos reputacijos ir didelių ambicijų investuotojas labai laukiamas. Todėl būtent progresyvūs ir aplinką gerbiantys investuotojai čia sutinkami ypač šiltai, jiems atviros tiek savivaldybės, tiek jau čia veikiančių galimai juos aptarnausiančių verslų durys, įgyvendinant kuo įdomesnius jų sumanymus. Ir MLEZ, ir miesto valdžia visus klausimus sprendžia ypač operatyviai“, – tvirtina Marijampolės LEZ vadovas ir savininkas.
S. Petrulis akcentuoja, kad Marijampolė turi kelių dešimtmečių viziją. Joje numatyta toliau plėtoti verslus, kurie regione jau ne vieną dešimtmetį yra sėkmingai vystomi ir toliau auga tarptautiniu mastu.
„Mes tai įvardijame kaip 3M: maisto, metalo ir medienos pramonės. Būtent šios industrijos regione ypač stiprios, tarptautinės, įleidę šaknis, jau turi gilias tradicijas. Žinomiausios kompanijos Marijampolėje, pavyzdžiui, Europoje lyderiaujanti medinių langų gamintoja „Dovista“, jau antrą gamyklą statosi ir medinių padėklų gamintoja „Juodeliai“, ispaniško kapitalo automobilių detalių gamintojai „CIE LT Forge“, maisto grandai – „Lietuvos cukraus fabrikas“, „Marijampolės pieno konservai“, „Mantinga“, „ICECO“, Marijampolės LEZ besikurianti aukštųjų biotechnologijų maisto gamybos įmonė „Divaks“, kuri maisto pramonei gamins vabzdžių baltymus, riebalus ir kitus novatoriškus produktus“, – teigia S. Petrulis.
Kuriasi tikras „Sausumos uostas“
Anot MLEZ vadovo, verslui taip pat svarbu, kad Marijampolė yra Lietuvos ar net platesnio regiono „Sausumos uostas“: miestą juosia Vakarų Europą su Skandinavija jungiantis „Rail Baltica“ geležinkelis ir „Via Baltica“ magistralė, greta Kauno ir Vilniaus oro uostai bei puikiai pasiekiamas Klaipėdos jūrų uostas. „Juk iš Lietuvos neišvažiuosi ar neįvažiuosi nekirtęs Marijampolės, šalia kurios ir plėtojamas LEZ. Prisiminus posakį apie Romą mes juokaujame, kad Lietuvoje visi keliai veda pro Marijampolę“, – šmaikštauja S. Petrulis.
Tikima, kad Marijampolė gali tapti dar reikšmingesniu aukštos pridėtinės vertės gamybos miestu.
„Ypač srityse, kur reikia ir ateityje reikės dar labiau išsilavinusio bei aukštos kompetencijos darbuotojo ar specialisto. Net skaitmenizuotai, automatizuotai ir robotizuotai pramonei reikės specialistų, kurie visa tai sugebėtų valdyti ir prižiūrėti. Tarp Vilniaus–Kauno ir Varšuvos esantis mūsų regionas šiems iššūkiams yra pasiruošęs. Ir ne tik todėl, kad šalia Kauno ir Vilniaus aukštosios mokyklos, universitetai, bet su specialistų, savo srities talentų rengimu gelbsti ir vienas didžiausių šalyje pačioje Marijampolėje esantis profesinio rengimo centras. Vien jo mokinių ir pajėgumų skaičiai kalba už save. 2023–2024 m. Marijampolės profesinio rengimo centre mokosi 2.146 mokiniai. Stojantiesiems pasiūlytos 97 skirtingų profesinio mokymo programos, t. y. galima rinktis iš 40 profesijų. Regiono savivaldybės ir įmonės yra įsteigę vardines stipendijas geriausiems mokiniams ir mokytojams. Vykdomas pirminis ir tęstinis mokymas, taikoma partnerystės mokymo forma, kurią pasirinko 96 centro mokiniai. 2023 m. Marijampolės profesinio rengimo centrą baigė ir Marijampolės regiono darbo rinką papildė 818 kvalifikuotų specialistų. Centre yra du sektoriniai mokymai centrai, aprūpinti modernia įranga. 2023 m. jie buvo atnaujinti įrengiant Automatinių sistemų mechatronikos ir Metalo apdirbimo technologijų praktinio mokymo laboratorijas“, – pasakoja MLEZ vadovas S. Petrulis.
Marijampolės LEZ generalinis direktorius akcentuoja, kad šiandien verslui labai svarbu visų procesų greitis: ir sprendimų priėmimo, ir galimybės įdarbinti investicijas, pradėti veiklą. Marijampolės savivaldybė ir jos institucijos drauge su Marijampolės LEZ suburta matricine komanda tai visada siūlė ir planuoja siūlyti ateityje: vietos valdžia – operatyvūs visų investuotojui kylančių klausimų sprendimai, MLEZ – valdymo bendrovė nuo pirmojo investuotojo apsilankymo mieste apsistojant viešbutyje, papietaujant geram restorane, išsamių konsultacijų apie išskirtinai patrauklią mokestinę aplinką ir tą pačią dieną apsilankymo Marijampolės profesinio rengimo centre iki gamybinės paskirties pastatų pridavimo eksploatacijai trumpiausiais įmanomais terminais Lietuvoje, jų priežiūros ir gamybinės įrangos sumontavimo.
„Naujoji Marijampolės politikų karta puikiai supranta, kad pirma sukuriamos išskirtinio komforto ir saugumo sąlygos investicijoms, o tik po to galima tikėtis laukiamo investuotojų dėmesio“, – pokalbį baigia S. Petrulis, Marijampolės LEZ vadovas.